7.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ во посета на земјава

Најчитани вести

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, ќе престојува во дводневна официјална посета на земјава. Тој во 10 часот ќе пристигне на Меѓународниот аеродром Скопје, по што е следи официјална церемонија на пречек со највисоки државни и воени почести од страна на претседателот Стево Пендаровски, на платото пред Вилата Водно.

Потоа е предвидена тет-а-тет средба на претседателот Пендаровски, како и пленарен состанок на официјалните делегации на Република Северна Македонија и Црна Гора. Пендаровски и Ѓукановиќ ќе имаат заедничка прес-конференција, по што црногорскиот претседател ќе положи венец на гробот на Гоце Делчев, во црквата Св. Спас во Скопје.

Во рамките на посетата, претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ, е предвидено да се сретне со претседателот на Собранието, Талат Џафери, и претседателот на Владата, Зоран Заев.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести