Home » Претседателот на Летонија, Егилс Левиц во официјална посета на Македонија

Претседателот на Летонија, Егилс Левиц во официјална посета на Македонија

by Журнал.мк

Претседателот на Република Летонија, Егилс Левиц, кој престојува во официјална посета на Република Македонија, денеска ќе има средба со неговиот домаќин и колега претседателот Стево Пендаровски.

Како што соопштуваат од Кабинетот на шефот на државата, претседателот Левиц ќе биде пречекан со највисоки државни и воени почести, по што ќе следува тет-а-тет средба на претседателите и пленарен состанок на делегациите на Летонија и Македонија. По средбите, најавена е прес-конференција на двајцата претседатели.

Во рамки на посетата, во црквата „Св. Спас” во Скопје двајцата претседатели ќе положат венци на гробот на Гоце Делчев.

Претседателот на Летонија, вчера имаше средба со шефот на дипломатијата Бујар Османи кој го пречека на скопскиот аеродром. Двајцата разговарале за актуелните политичко-безбедносни предизвици, како последица на руската инвазија на Украина од аспект на членството на двете држави во НАТО, а реафирмирана е и летонската подршка за нашите евроинтерграции.

-Како балтичка земја со изострена диоптрија за геополитичките ризици, Летонија останува наш доследен поддржувач на патот кон ЕУ, со став дека отпочнувањето пристапни преговори со ЕУ е од витално значење како за нашата држава, така и за Европа, напиша Османи на фб по средбата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More