-5.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Претседателот на Боливија одбива да си поднесе оставка

Најчитани вести

Претседателот на Боливија, Ево Моралес синоќа го одби барањето на опозицијата да поднесе оставка, истакнувајќи дека треба да се почека меѓународната проценка за неодамнешните избори, а опозицијата не ги признава резултатите.

Моралес за боливиското државно радио изјави дека неговите политички противници сакаат да извршат воен удар. Тој додаде дека е жртва на расизам, бидејќи е првиот боливиски претседател со домородно потекло. Моралес, кој 14 години е на власт, победи на претседателските избори на 20 октомври, но опозицијата обвинува дека изборите се лажирани.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести