0.8 C
Skopje
Sunday, January 23, 2022

Претседателот на Авганистан ja напушти земјата

Најчитани вести

Претседателот на Авганистан, Ашраф Гани избегал од земјата откако Кабул падна во рацете на Талибанците.

Вчера светските медиуми објавија различни информации за местото каде што се движел авионот со Гани, а се споменувале Таџикистан, Узбекистан и Оман.

Според некои светски медиуми, повикувајќи се на објавата на авганистанската амбасада во Ташкент, главниот град на Узбекистан, дека амбасадата нема информации за претседателот на Авганистан, Ашраф Гани.

Кога и Кабул падна во рацете на Талибанците, кои практично за кратко време ја урнаа авганистанската армија со молскавична офанзива, вчера преку социјалните мрежи Гани објави соопштение дека го напуштил Авганистан за да спречи крвопролевање.

Исто така, рано утрово се огласи Казахстан. Министерот за надворешни работи таму рече дека, според неговите информации, Гани не е на територијата на Казахстан.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com