25.8 C
Skopje
Thursday, August 11, 2022

Премиерот на Хаити поднесе оставка

Најчитани вести

Премиерот на Хаити, Жан Мишел Лапан, поднесе оставка денес, изјави висок официјален претставник на владата, кој сакаше да остане анонимен.

Претседателот на најсиромашната земја во западната хемисфера, Жовенел Мојс, напиша на „Твитер“ дека новиот премиер ќе биде назначен наскоро и додаде дека за тоа ќе се консултира со лидерите на партијата, според „Ројтерс“.

Веста дека Лапан му понудил оставка на Мојс прв ја објави хаитски весник „Нувелист“.

„Јас направив избор за Хаити”, изјави Лапан за весникот.

Минатиот месец Хаити ги потресоа антикорупциските протести, а демонстрантите побараа оставка од претседателот на Хаити, генерал Жовенел Мојс.

Тој ги отфрли обвинувањата дека, заедно со другите политичари, ги злоупотребил средствата од субвенционираните нафтени испораки од Венецуела во рамките на програмата Петрокариба.

Оваа програма претставува нафтен сојуз на неколку карипски држави со Венецуела за снабдување со нафта под привилегирани услови за плаќање.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com