21.8 C
Skopje
Saturday, September 24, 2022

Премиерот на Тунис разреши двајца министри

Најчитани вести

Премиерот на Тунис, Јусуф Чахед денеска ги разреши од должност министерот за надворешни работи и за одбрана, за помалку од две недели откако Каис Саиед е избран за нов претседател на земјата.

Како што се наведува во соопштението од Владата, од должност се разрешени министерот за одбрана Абделкарим Збиди и шефот на дипломатијата Ханаис Џунауи.

Двајцата сменети министри важат за блиски соработници на поранешниот претседател на Тунис, БЕџи Каид Есебси, кој почина во јуни годинава.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com