0.8 C
Skopje
Sunday, January 23, 2022

Премиерлигашите потрошија 150 милиони последниот ден, трансферите надминаа милијарда фунти

Најчитани вести

Премиерлигашите повторно ја намалија инвестираната сума во нови фудбалери во летниот преоден рок, иако таа изнесува 1,1 милијарда фунти.

Според анализата на потрошените пари, само последниот ден од преодниот рок беа потврдени трансфери вредни 150 милиони фунти, меѓу кои тој на Никола Влашиќ во Вест Хем.

Втора година по ред, премиерлигашите потрошиле помалку пари од претходната, а 1,1 милијарда фунти е најниска од 2015 година.

Инвестициите во трансфери надминала милијарда фунти шеста година по ред, а во овој преоден рок биле реализирани 148 трансфери.

Највредни трансфери беа тие на Џек Грилиш во Манчестер Сити и Ромелу Лукаку во Челси.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com