0.8 C
Skopje
Sunday, January 23, 2022

Премиера: Mercedes-Maybach EQS SUV – неверојатен концепт на луксузен електричен теренец

Најчитани вести

Во црвено-црни металик нијанси, концептот е опишан како модел со „скоро производство“ кој ќе донесе луксуз во 21. век

Mercedes на Саемот за автомобили во Минхен ќе покаже многу нешта, а меѓу другото и концепт на теренецот Maybach EQS. Во суштина, тоа е поглед на претстојниот луксузен електричен кросовер, кој се очекува во 2023 година.

Концептот е опишан како модел „кој наскоро ќе се произведува и ќе донесе луксуз во 21 век“. Завршен во циркон црвени и црна металик нијанса, ултра луксузниот теренец е украсен со смела предна маска со целосно затворена решетка. Како и останатите модели од семејството EQ, таа е опкружена со тенка LED лента со „индивидуални дијамантски блокови урамени со ситно плетена мрежа од амблемот на Maybach“.

Под црната облога на каросеријата има масивни бандажи од 24 инчи со дизајн сличен на сад. Тука се и аеродинамички оптимизираните скали, странични светла во целосна ширина и склопови на рачките на вратите. Вратата е целосно автоматизирана и рачките излегуваат додека се приближува возачот, а исто така има и далечинска опција за отворање на задната врата.

Внатрешноста изгледа малку футуристички со дисплеј Hyperscreen во целосна ширина, додека 12,3-инчен дисплеј се наоѓа на страната на совозачот. Покрај тоа, кабината има лебдечка централна конзола, акценти во розово-златна нијанса, бел пијано лак и подови од вештачко крзно.

Сепак, она што навистина е импресивно е задниот патнички простор – две седишта одделени со елегантна конзола со цветни вазни и држачи за пијалоци, со високотехнолошки потпирачи за раце со интегриран инфозабавен систем.

ФОТО ГАЛЕРИЈА

Освен тоа, Mercedes не открива многу за концептот. Производствениот модел ќе се нуди со „индивидуални опции за опрема, како што се масички за преклопување, кутија за шампањ и преграда за ладење“. Не се познати ниту спецификациите, освен што опсегот ќе биде околу 600 километри по WLTP.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com