-5.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Премиерата на Nokia 9.1 PureView е одложена за 2020 година?

Најчитани вести

Најновиот флегшип смартфон на HMD Global Nokia 9 PureView не постигна голем успех, а нејзината премиера на пазарот беше проследена со некои проблеми.

Финците веројатно ги научилелекциите и првичните информации укажуваа, дека идниот Nokia 9.1 PureView се очекува да има големи подобрувања во перформансите на камерата и додавање на актулениот Snapdragon 855 чипсет.

Првичниот рок за деби на уредот беше до крајот на летото, но потоа излегоа информации дека сепак ќе го видиме на крајот на годината.

Сега се чини дека фановите ќе треба да почекаат до следната година и нејзиниот втор квартал за да го добијата предводникот.

Оваа информација доаѓа од профилот Nokia anew на Твитер, кој честопати детализира за идните планови на HMD Global. Засега не е јасно дали информациите се веродостојни и што ја одложува премиерата.

Во оваа ситуација, веројатно е дека HMD Global ќе се обложи на идниот чипсет Snapdragon 865.

извор: USB.mk

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести