Home » Прекумерната влага го пролонгира финишот на пролетната сеидба

Прекумерната влага го пролонгира финишот на пролетната сеидба

by Журнал.мк

Пченката и сончогледот ќе бидат доминантни култури но можни се отстапки во планираното. Почвата е презаситена со влага, температурата на земјата е пониска од идеалната што ќе влијае штетно на развојот на културите велат земјоделците

Луцерката и грашокот се само дел од засеаните култури кои можат да скапат. Неумерената влажност е сериозна закана и за есенските посеви посебно јачменот и пченицата. Лебното зрно е во фаза на класење и цутење но и во опасност од развој на штеточините.

Пелагониските земјоделци стравуваат и од најавата дека и во следните денови ќе има врнежи од дожд што дополнително ќе ги отежни и така неповолните состојби на парцелите.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More