7.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Прекин на огнот во Сирија – курдските сили треба да се повлечат за пет дена

Најчитани вести

Турција се согласи привремено да ја запре операцијата во северна Сирија за силите предводени од Курдите да можат да се повлечат, соопшти американскиот потпретседател Мајк Пенс, кој е во посета на Анкара.

Прекинот на огнот меѓу турската војска, поддржана од сојузниците милитанти, и борците предводени од Курдите, ќе трае 120 часа, според Пенс.

Договорот наложува , курдските сили да се повлечат од појасот од 30 километри по должината на сириската граница, каде што Турција сака да формира „безбедна зона“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести