Home Спорт Пред Чави само двајца успеале да го сторат тоа на „Ел Класико“, во изминатите 60 години

Пред Чави само двајца успеале да го сторат тоа на „Ел Класико“, во изминатите 60 години

by admin

Многумина се сомневаа во неговото тренерско искуство и стручност, а потоа Чави Ернандез (42) го замолкна „Сантијаго Бернабеу“ и им се придружи на големите имиња со победата од 4:0 среде Мадрид против нивните најлути ривали.

Тоа беше неговото прво фудбалско Ел Класико, но далеку од тоа дека е импресиониран од сето она што се случува.

Многупати го помина тоа како играч, а како што некогаш го водеше средниот ред на Блауграна, сега го диригираше целиот тим од клупата и дојде до предност од четири гола, заземајќи го третото место во историјата на каталонскиот клуб.

Уште двајца пред него на дебито на Ел Класико на клупата на Барса славеа со четири или повеќе голови разлика.

Словакот Фердинанд Даучик во 1951 година (7:2) и Аргентинецот Хеленио Херера (4:0) славеа осум години подоцна со 4:0.

Да, за потфатот на Чави можеме да зборуваме како нешто посебно со оглед на тоа колку се развива фудбалот во 70 години, но и фактот дека „кралевите“ се многу пред Барса оваа сезона.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More