30.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Пред пресудата за Ел Чапо обвинителите бараат доживотен затвор плус казна од уште 30 години

Најчитани вести

Американските државни обвинители побараа доживотна казна за мексиканскиот наркобос Хоакин Гусман, попознат како Ел Чапо, кој беше прогласен за виновен во февруари за планирање убиства и шверц на дрога.

Агенцијата АП пренесува дека федералните власти во документ кој вчера бил поднесен до судот, покрај доживотен затвор за Ел Чапо побарале и изрекување казна од дополнителни 30 години.

Се наведува дека обвинителите од судиите исто така побарале да наредат враќање на имот на жртвите во износ што треба дополнително да биде утврден.

Адвокатот на Ел Чапо, Џефри Лихтман, го оцени тврдењето на обвинителот како површно и рече дека враќањето се однесува на теоретски пари, а не реални, додавајќи дека американската влада допрва треба да ги лоцира и конфискува наводните 12,6 милијарди долари на Гусман, кои, како што се верува, ги зараобтил од шверц на дрога.

Објавувањето на пресудата за наркобосот е закажано за 17 јули.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com