Home » Прв состанок на министрите за надворешни работи на Русија и Украина од почетокот на инвазијата

Прв состанок на министрите за надворешни работи на Русија и Украина од почетокот на инвазијата

by Журнал.мк

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот украински колега Дмитриј Кулеба ќе се сретнат во Турција, потврди руското Министерство за надворешни работи, јавува Би-Би-Си.

Ова ќе биде прва средба меѓу двајцата по руската инвазија на Украина на 24 февруари.

Лавров ќе долета на меѓународниот дипломатски форум во Анталија, а неговиот „контакт“ со Кулеб се планира да се случи таму, ја цитира РИА Новости портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Средбата ја предложи турскиот министер за надворешни работи Мевлут Вуавушоглу, кој предложи трилатерален формат – Кулеба, Лавров и тој да бидат на маса.

Засега е најавено дека средбата ќе се одржи на 10 март, додека дипломатскиот форум ќе се одржи на 11 март.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More