22.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Првпат повеќе од 4.300 починати од Ковид-19 за еден ден во САД

Најчитани вести

Бројот на смртни случаи од коронавирус регистрирани во еден ден достигна нов рекорд во САД.

Властите во САД вчера потврдија 4.327 смртни случаи на Ковид-19, според податоците на Универзитетот Џон Хопкинс во Балтимор.

Претходниот највисок дневен биланс беше регистриран на 7 јануари со 4.194 смртни случаи.

Во САД, каде живеат околу 330 милиони жители, околу 22,8 милиони луѓе се заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата, а повеќе од 380.000 пациенти починале како последица на заразата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com