17.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

Првиот човек на американската армија: Расте можноста за значаен меѓународен конфликт

Најчитани вести

Висок американски воен офицер им кажал на застапниците во Конгресот дека светот станува сè понестабилен и дека потенцијалот за значителен меѓународен конфликт се зголемува наместо да се намалува. Началникот на Здружениот Генералштаб на САД, генерал Марк Мили и секретарот за одбрана Лојд Остин се појавија пред Комитетот за вооружени служби на Претставничкиот дом во нивното прво сведочење пред Конгресот по руската инвазија на Украина, јавува Си-Ен-Ен.

Двајцата лидери на Пентагон велат дека заканите и од Русија и од Кина остануваат значајни, бранејќи го американскиот пристап кон војната и количината на оружје што САД и ги испраќаат на Украина. Мили рече дека руската инвазија на Украина е најголемата закана за мирот и безбедноста во Европа и можеби за светот во неговата 42-годишна служба во американската војска, но додаде дека е охрабрувачки е да се види како светот се собира околу Украина.

„Руската инвазија на Украина се заканува да го поткопа не само европскиот мир и стабилност, туку и глобалниот мир и стабилност, кои моите родители и една генерација Американци се мачеа да ги одбранат“, рече тој.

„Сега се соочуваме со две глобални сили, Кина и Русија, секоја со значителни воени способности, и двете имаат намера радикално да ги променат правилата врз основа на сегашниот глобален поредок. Влегуваме во свет кој станува сè понестабилен и потенцијалот за значителни меѓународни конфликти се зголемува“.

Претставниците на двете американски партии се фокусираа на дебатата за доставеното оружје на Украина, прашувајќи се дали може да се направи повеќе бидејќи Украина продолжува да бара дополнителни резерви.

„Едно од најголемите прашања што ги имаме во оваа комисија е: „Како можеме да направиме повеќе? Како можеме да бидеме сигурни дека правиме апсолутно се што можеме за да им помогнеме?“ истакнаа тие.

Пратеникот од Алабама, Мајк Роџерс, водечки републиканец во Комитетот, рече дека ќе го поддржи формирањето постојани бази на САД во источните земји на НАТО, како што се Полска и Балтикот, надевајќи се дека тоа ќе ја одврати Русија. Мили рече дека ќе го поддржи формирањето постојани бази, но додаде дека смета дека американските сили треба да ротираат меѓу нив за да го поттикнат одвраќањето без трошоците за преместување на семејствата, формирање училишта и други мерки потребни кога постојаната американска база ќе биде основана во странство.

„Верувам дека многу од нашите европски сојузници, особено оние на Балтикот или во Полска или Романија или на друго место, се многу подготвени да постават постојани бази. Тие ќе изградат и ќе платат за нив за да можеме да испратиме војници во ротирачка база, но војниците, морнарите, авијатичарите или маринците нема да бидат трајно стационирани таму 2-3 години“, објасни Мили.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com