20.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Првиот товарен воз од Кина мина низ тунелот под Босфор

Најчитани вести

Кинескиот товарен воз „China Railway Express”, што од Кина тргна на пат за Европа, утринава мина низ тунелот Мармарај, под Босфор, и од азискиот мина во европскиот дел на Истанбул, јави агенцијата Анадолија.

Станува збор за првиот товарен воз што мина низ Мармарај и што директно ги поврзува Кина и Европа, односно градовите Џихан и Прага. Големиот товарен воз низ тунелот мина во две компоненти, од кои едната ја влечеше локомотива на „Турски железници”, а втората локомотива на „Железници на Кина”.

Вкупно 42 вагони натоварени со електрични производи за 12 дена по шини ќе минат 11.483 милометри, низ 10 држави и две мориња.

Со ова, возот долг вкупно 820 метри стана првата товарна композиција што на шини директно стигнала од Кина до Европа.

Турскиот министер за инфраструктура Чахит Турхан вчера во Анкара изјави дека периодот на транспорт на стоката од Кина до Турција и натаму кон Европа е значително намален со отворање на пругата „Железен пат на свилата”, што ги спојува Турција и Казахстан, како и со отворање на железницата и тунелот Мармарај, што под Босфор ги спојува Азија и Европа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com