-7.2 C
Skopje
Monday, January 17, 2022

Првиот перформанс хибрид на Mercedes-AMG влегува во сериоско производство, а е базиран на технологија од Формула 1.

Најчитани вести

Mercedes-AMG GT 63 S E Performance комбинира врвни перформанси и импресивна динамика во возењето со максимална ефикасност благодарение на погонскиот систем и ги пренесува AMG DNK возачките перформанси во електрифицираната иднина.

Комбинацијата на 4.0 литарскиот V8 битурбо мотот и електричниот мотор генерира моќност од 620 kW (843 КС) и максимален вртежен момент веќе од 1.400 nM.

Забрзувањето од 0 до 100 км/ч е за импресивни 2,9 секунди, а 200 км/ч се постигнуваат за помалку од 100 секунди. Максималната брзина е 316 км/ч.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com