29.8 C
Skopje
Wednesday, June 29, 2022

Прва уметничка резиденција со уметници од Јужна Америка

Најчитани вести

Во организација на Здружението „Македонида”, по прв пат во земјава ќе се одржи уметничка резиденција со уметници од Јужна Америка.

На резиденцијата се поканети Франциско Томшиќ и Аугусто Гадеа од Уругвај и Џулиета Ортиз да Латиеро и Татиана Коцмур од Аргентина.

На оваа резиденција ќе учествуваат и млади веќе реномирани уметници од Скопје: Ѓорѓи Јовановиќ, Шќипе Мехмети и Владимир Лукаш.

Куратори на резиденцијата се Гордана Велков и Владимир Јанчевски, а изложбата треба да се отвори на 31 август, соопштуваат од „Македонида”.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com