2.8 C
Skopje
Tuesday, December 7, 2021

Прва седница на новиот бугарски парламент

Најчитани вести

Новиот парламент на Бугарија денеска ќе ја одржи конститутивната седница на 45. Национално собрание. На изборите на 4 април победи ГЕРБ владејачката партија на премиерот Бојко Борисов која освои 75 места во парламентот со 240 места. Борисов вчера најави дека ќе го номинира Даниел Митов, поранешен министер за надворешни работи, во обидот да формира нова влада.
„Го избирам Даниел Митов, бидејќи сакам многу јасно да ја истакнам нашата проевропска и про-НАТО позиција“, им рече Борисов на пратениците од ГЕРБ во пренос во живо на неговата страница на Фејсбук.

Претходно, Борисов објави дека нема да биде кандидат за премиер на Бугарија. „Звучи нескромно, но нема поподготвен човек од мене. Не случајно сме прва политичка сила во земјата. Многумина сакаат јас да бидам премиер, но отсекогаш сум сметал дека силата е во единството. Јас нема да бидам кандидат за премиер што ќе го предложи ГЕРБ. Ќе биде предложен друг кандидат“, изјави Борисов при посетата на Велико Трново.

Борисов, кој доминира во бугарската политика од 2009 година, рече дека исто така ќе го напушти своето место како пратеник во новиот парламент за да се фокусира врз неговата партија на десниот центар. Про-западниот Митов беше министер за надворешни работи од 2014 до 2017 година. Сите други политички партии одбија да ја поддржат ГЕРБ, па најверојатно тој нема да успее да ја формира владата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com