26.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Пратениците денес ќе одлучуваат дали Ангеловска ќе биде нов министер за финансии

Најчитани вести

Пратениците денеска, на 110-тата седница во Собранието, треба да изберат двајца нови министри и тројца заменици министри што ги предложи премиерот Зоран Заев.

Нина Ангеловска е предложена за нов министер за финансии, а Хисен Џамаили за министер без ресор задолжен за подобрување на инвестициската клима.

За заменик министер за економија е предложен Кирил Колемишевски, за заменик министер за образование и наука Елизабета Наумовска, а Неџад Мехмедовиќ за заменик министер за политички систем и односи меѓу заедниците.

Пратениците на денешната седница треба да изберат и нов вицегувернер на Народната банка на Република Северна Македонија, за што е предложен Фадил Бајрами.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com