Home » ПО 100 ЕВРА ЗА МЛАДИТЕ Парична помош за Србите од 16 до 29 години

ПО 100 ЕВРА ЗА МЛАДИТЕ Парична помош за Србите од 16 до 29 години

by Журнал.мк

Во Србија од денеска почна исплата на парична помош од 100 евра на младите од 16 до 29 години во динарска противредност, јави дописникот на МИА од Белград.

Младите лица се пријавуваа за оваа државна помош преку порталот на Управата за трезор, додека младите кои од порано се имаат пријавено за оваа помош, и кои досега веќе имаат добиено помош од 100 евра, не мораа повторно да се пријавуваат, а помошта автоматски ќе им биде исплатена.

Министерот за финансии Синиша Мали за ТВ Пинк изјави дека денеска парите ќе бидат уплатени на сметките на 400.000 млади кои аплицирале и додаде дека на сите млади кои аплицирале за државна поддршка, од кои има повеќе од 1,1 милион, што е за 43.748 повеќе од првиот круг, ќе им бидат исплатени парите во следните три дена.

– Денеска ќе уплатиме на сметките на 400.000 млади луѓе, утре на 400.000, а на останатите задутре, изјави Мали и потсети дека државата им дава поддршка на граѓаните од 2020 година.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More