1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

По 100 долари за сите нововакцинирани во САД

Најчитани вести

Американскиот претседател, Џо Бајден, ги повика властите на американските држави да го наградат секој нововакциниран граѓанин со 100 долари, со што би се зголемила стапката на имунизација, објави Министерството за финансии.

Во соопштението се вели дека за таквата иницијатива може да се користат средствата од фондот од 350 милијарди долари наменет за државите, локалните и другите власти да се борат против последиците од пандемијата.

Министерството соопшти дека ќе обезбеди техничка помош за користење на фондот за поддршка на поголема вакцинација, објави Ројтерс.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести