Home Македонија По пауза од две години, матурантите ќе имаат матурска вечер

По пауза од две години, матурантите ќе имаат матурска вечер

by admin

Проектот „Училиштата на Градот Скопје со отворени врати за универзитетите и факултетите за промоција на нивните студиски програми“ е одлична можност да им се помогне на матурантите во професионалното определување и изборот на студиските програми, рече денеска во Утрински брифинг Гордана Петковска од Сојузот на средношколци на Македонија.

– Матурантите често се збунети и неодлучни кога треба да изберат во која насока ќе го продолжат образованието. Токму затоа очекуваме дека соработката помеѓу средните училишта и универзитетите ќе овозможи правилен избор на идна професија. Денеска завршува можноста сите државни и приватни универзитети и факултети да го потврдат својот интерес за учество во проектот. По добиените пријави ќе се изготви план со термини за секој универзитет и факултет поединечно за презентација во средните училишта. Термините за презентација на универзитетите и на факултетите со промоција на нивните студиски програми ќе се одвиваат во текот на месец март, информира Петковска.

Матурантите оваа година државна матура ќе полагаат по ланскиот модел за кој многу се бореа, дури и ја бојкотираа наставата, односно ќе полагаат два екстерни и два интерни предмети и изработка на проектна задача која се брани на интерно ниво.

– Новитет е што по пауза од две години, оваа година ќе биде дозволено организирање прослава за матурантите, односно нема да изостане традиционалната матурскат вечер. Сепак, ќе се воздржиме од организирање прослава во училиштата, вели Петковска.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More