-4.2 C
Skopje
Wednesday, December 1, 2021

По пандемијата пристигнува нова закана за 150 милиони луѓе

Најчитани вести

Светска банка предвидува дека бројот на екстремно сиромашни луѓе во светот оваа година може да се зголеми за 150 милиони, од кои над половина се деца.

Кенискиот лекар Феликс Ндонгаи зборуваше за тоа колку мајки очајуваат од него, затоа што немаат што да ги хранат своите деца поради губење на работата.

Во Кенија, повеќе од две третини од населението се вработени во т.н. неформален сектор. Ова значи дека тие немаат постојана работа, но работат од време на време. Но, повеќето работни места исчезнаа поради мерките за затворање. Скоро нема финансиски резерви, а Кенија е една од економски постабилните земји на африканскиот континент. Во другите земји ситуацијата е уште полоша, пишува „Дојче веле“.

Само во една клиника на периферијата на Најроби, еден лекар дијагностицира неухранетост кај дваесетина мали деца месечно, под нормални услови. Сега тој број е многу поголем, се наведува во извештајот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com