17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

По изборниот пораз чешката влада си поднесе оставка

Најчитани вести

Чешката влада денеска се согласи да поднесе оставка откако владејачкото мнозинство загуби на изборите одржани на 8 и 9 октомври, соопшти денеска премиерот Андреј Бабиш.

Бабиш рече дека оставката со писмо, ја испратил до претседателот Милош Земан, кој е во болница од 10 октомври, наместо лично да му ја врачи, што е вообичаена практика.

Кога ќе ја прифати оставката, Земан треба да и наложи на владата во заминување да ги извршува своите должности додека не се формира нова, што се очекува во наредните недели, пренесуваат агенциите.

Бабиш и неговите сојузници ги загубија изборите од двата опозициски блока предводени од коалицијата „Заедно“, кои постигнаа договор на 3-ти ноември за формирање влада и нејзина клучна програма.

Идниот премиер,Петр Фијала, како што пренесуваат тамошните гласила, рече дека претседателот Милош Земан е подготвен да се сретне со него штом ќе му дозволи здравјето и дека партиите се договориле за распределба на министерски места, иако немаат предложено поединечни кандидати.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com