29.8 C
Skopje
Saturday, May 21, 2022

Почнува судењето против Рашковски за случајот „Софтвери”

Најчитани вести

Почнува судењето против поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, кој заедно со уште шест лица е осомниченн за нелегалната набавка на софтвер. Тендерот од 81.000 евра го доби компанијата „Инвока“, чиј сопственик исто така е во притвор.

Рашковски се гони бидејќи Обвинителството смета дека како генерален секретар на Владата, спровел постапка за јавна набавка спротивно на прописите, која претходно ја договорил со фирмата која го добила тендерот. Во прилог на ова, Обвинителството тврди дека Рашковски дал и насоки како да се изготви техничката спецификација на јавната набавка.

Судијката Фанка Јанчулева Михаиловска ќе го води судскиот процес.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com