-5.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Почнуваат јавните расправи во рамките на истрагата за отповикување на Трамп

Најчитани вести

Првата рунда на јавни расправи во рамките на истрагата за отповикување на претседателот Доналд Трамп почнува денеска со сослушувања на три сведоци важни за истрагата, предводена од демократите во Конгресот.

Вилијам Тејлор, амбасадор на САД во Украина и Џорџ Кент, заменик државен секретар за Европа и Евроазија, треба да бидат сослушани денеска, додека претходничката на Тејлор, Мари Јовановиќ, ќе даде искази в петок.

Сите тројца веќе сведочеа зад затворени врати за време на инцијалната фаза од истрагата која започна во октомври.

– Американскиот народ ќе чуе од прва рака за злоупотребите на претседателот – изјави Адам Шиф, демократ од Калифорнија, претседавач со Комисијата за разузнавање при претставничкиот дом.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести