22.6 C
Skopje
Thursday, June 30, 2022

Почна спроведувањето на законот донесен по масакрот во Нов Зеланд

Најчитани вести

Полицијата во Нов Зеланд почна со уништување на полуавтоматско оружје и јуришни пушки пред 21 декември, кога стапува на сила законот што забранува поседување на такво оружје.

Забраната следува по масакрот во Крајстчрч во март годинава кога маж уби 51 лице во џамија, јавува Би-би-си.

Досега се уништени над 50.000 парчиња оружје во центрите во земјата, но некои сопственици на оружје се против решението.

Во Нов Зеланд на четири лица има едно парче оружје, а полицијата соопшти дека немаат прецизни информации колку точно оружје се наоѓа во приватна сопственост.

Властите на Нов Зеланд објавија на 21 март дека ќе воведат забрана за јуришни пушки и полуавтоматско оружје од воен тип, како одговор на двојниот напад во џамиите во Крајстчрч.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com