14.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Почина човекот кој прв доби свинско срце

Најчитани вести

Почина првата личност во светот на која и беше извршена трансплантација на срце од генетски модифицирана свиња, пишува Би-Би-Си.

Дејвид Бенет од Мериленд имаше трансплантација на срце на почетокот на јануари оваа година и се чувствуваше добро во последните два месеци.

Неговата состојба почна да се влошува пред неколку дена, изјавија неговите лекари од Балтимор. Дејвид починал вчера.

Да потсетиме, лекарите од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Мериленд на почетокот на јануари оваа година за прв пат во историјата пресадиле човечко срце од генетски модифицирана свиња. Ова е прва успешна трансплантација на свинско срце во човечко суштество.

„Срцето има пулс, тоа создава притисок, тоа е неговото срце“, рече д-р Бартли Грифит по операцијата.

“Тоа функционира и изгледа нормално. Воодушевени сме, но не знаеме што не` чека подоцна. Никој досега не направил вакво нешто”, додаде тој.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com