Home Шоубиз Почина Тина Тарнер, легендарната рокенрол пејачка

Почина Тина Тарнер, легендарната рокенрол пејачка

by admin

Тина Тарнер, американската рокенрол ѕвезда, по долго боледување почина денес, на 83-годишна возраст. Таа беше во лоша здравствена состојба во последниве години, при што во 2016 година и беше дијагностициран рак на цревата, а во 2017 година имаше трансплантација на бубрег.

Тарнер го  засили удел на обоените пејачки во рокенролот, дефинирајќи ја таа ера на музика до степен до кој Мик Џегер призна дека се инспирирал од нејзините силни и  енергични настапи во живо . По две децении работа со нејзиниот контроверзен и агресивен сопруг, Ајк Тарнер, таа продолжи  сама и – по неколку лоши стартови – стана една од најважните поп икони во 1980-тите со албумот Private Dancer. Нејзиниот живот беше опишан во три мемоари, во биографски филм и во мјузикл и во 2021 година, во познатиот документарен филм „Тина“.

Во објавата  за смрта, нејзиниот претставник рече: „Тина Тарнер, кралицата на рокенролот, почина денеска на 83-годишна возраст, мирно, по долго боледување во нејзиниот дом во Куснахт во близина на Цирих, Швајцарија. Со неа, светот губи музичка легенда и модел за пример“.

„Музичкиот лик на Тарнер отсекогаш бил комбинација на мистерија и на светлина, како и меланхолија измешана со жестока виталност која често флертува со опасноста“, напиша научникот Дафне  Брукс за „Гардијан“ во 2018 година.

Тарнер е родена како Ана Меј Булок на 26 ноември 1939 година и израснала во Натбуш, Тенеси, каде што  берела памук со своето семејство како дете. Таа пеела во малиот градски црковен хор додека била тинејџерка , пред да влезе во бендот на Ајк во Сент Луис. Тој го одбил нејзиното барање да им се приклучи додека не ја видел  како го зграпчува микрофонот и пее за време на настапот на Kings of Rhythm со песната „Ти знаеш дека те сакам“ од ББ Кинг.

Откако нејзините вокални таленти станале очигледни, Ајк и го дал името Тина Тарнер, кое  го прифатила како заштитен знак во случај да го остави или тој да сака да ја замени. Тој брзо станал навредлив кон неа: кога Тарнер се обидела да ја напушти групата откако станала свесна за неговиот нервозен  карактер, тој  ја удрил со дрвена полица  за чевли.

„Мојата врска со Ајк беше осудена на пропаст истиот ден кога тој сфати дека ја ќе бидам главниот заработувач на пари“, напиша Тарнер во нејзината биографија „Моја љубовна приказна“ од 2018 година. „Тој требаше да ме контролира, економски и психолошки, за да никогаш не можам да го оставам“.

Нејзината прва сингл плочаа беше озаглавена како Ајк и Тина Тарнер  со наслов „A Fool in Love“ во јули 1960 година, кој ги сруши Топ 30 во САД и беше почеток на многу успешни пробиви на топ листите натаму.  Но, нивните настапи во живо ги направија сензација.  Во 1964 година, тие потпишаа договор со Warner Bros imprint Loma Records, кој го издаде нивниот албум што беше прв на топ листите: „Во живо! Шоу на Ајк и Тина Тарнер“.

Во втората половина на 60-тите, на дуото му се додворуваа многу од најголемите рок имиња. Фил Спектор го продуцираше синглот River Deep – Mountain High од 1966 година; Тие ги придружуваа Ролинг Стоунс во Велика Британија, а подоцна и во САД, а ѕвездите како Дејвид Боуви, Слај Стоун, Шер, Елвис Присли и Елтон Џон дојдоа во нивната резиденција во Лас Вегас.

Тие беа музичка сила која продуцираше хитови за топ листите  и добитници на Греми во 1970-тите – серија што заврши кога Тарнер го напушти Ајк во  1976 година, кој беше постојано насилен и неверен. Нејзиниот последен сингл со групата беше „Baby, Get It On“ , од филмската адаптација од 1975 година на рок операта „Томи“, во која таа глуми Acid Queen, истоимениот лик од нејзиниот втор соло албум.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More