12.8 C
Skopje
Sunday, September 26, 2021

Почина славниот комичар Норм Мекдоналд

Најчитани вести

Комичарот Норм Мекдоналд почина на 61 -годишна возраст откако девет години се бореше со ракот, пренесува „Deadline“.

Неговата долгогодишна партнерка и пријателка Лори Џо Хоекстра била покрај него кога неговата состојба се влошила.

„Тој беше најгорд на својата комедија“, рекла Хоекстра.

-Никогаш не сакаше дијагнозата да влијае на начинот на кој гледачите или кој било од неговите сакани ќе го гледаат. Норм беше чист стрип. Тој еднаш напиша дека „шегата треба да изненади некого, никогаш не смее да се смилува“. Норм многу ќе ни недостасува, додала таа.

Мекдоналд започна да работи како писател на „Розен“ во 1992 година, а потоа стана член на тимот „СНЛ“ од 1993 до 1999 година. Познато е дека тој три сезони ја водеше емисијата „Weekend Update sketch“, а го замени Колин Квин.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com