22.8 C
Skopje
Tuesday, May 17, 2022

Почина Садако Огата

Најчитани вести

Садако Огата, поранешна висока комесарка на ООН за бегалци, почина на 92-годишна возраст.

Јапонската агенција за меѓународна соработка финансирана од владата, каде последен пат служеше, објави дека Огата починала на 22 октомври, но причината за смртта не е наведена..

Таа работеше како Висока комесарка на ООН за бегалци од 1991 до 2000 година за просторите на поранешна Југославија и Руанда.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com