21.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Почина Роберт Мугабе

Најчитани вести

На 95-годишна возраст почина Роберт Мугабе, првиот претседател на Зимбабве откако земјата стекна независност. Веста за смртта ја потврди неговиот наследник, актуелниот претседател, Емерсон Мнангагва, кој го нарекол Мугабе „икона на ослободувањето“.

„Со длабока тага објавувам дека почина еден од основачите на Зимбабве и поранешен претседател, Роберт Мугабе“, рекол Мнангагва. Неговото семејство соопшти дека Мугабе починал по долгогодишно боледување во Сингапур, каде изминатите години често одел на лекување.

Мугабе беше водач на движењето за ослободување на Зимбабве од владеењето на белото малцинство. Мугабе, кој владееше со оваа јужноафриканска земја речиси четири децении од стекнувањето независност од Британија во 1980 година, беше принуден да поднесе оставка во ноември 2017 година по воениот пуч.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com