20.8 C
Skopje
Friday, June 18, 2021

Почина пејачот и композитор Зафир Хаџиманов

Најчитани вести

Познатиот актер, пејач и композитор Зафир Хаџиманов почина  како последица на  вирисот Ковид-19.

Хаџиманов е роден на 25 декември 1943 година во Кавадарци и живееше во Белград.

Беше оженет со пејачката и актерка Сенка Велетанлиќ, со која го има синот Васил Хаџиманов, познат џез музичар.

Зад себе остави над 5.000 записи од македонски изворни песни.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести