9.8 C
Skopje
Sunday, December 4, 2022

Почина пациент од Струмица, забележани 10 нови случаи на ковид-19

Најчитани вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.960 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на ковид-19 од кои пет во Скопје, четири во Тетово и еден во Битола.

Регистрирани се 5 оздравени пациенти од: Скопје – 3 и по еден од Крива Паланка и Берово.

Регистриран е и еден починат пациент од Струмица (64г), во болнички услови.

Направените 2.960 тестови се преку: ИЈЗ-102, ЦЈЗ Скопје-50, ЦЈЗ Битола-32, ЦЈЗ Прилеп-27, ЦЈЗ Тетово–16, ЦЈЗ Куманово–17, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–23, Жан Митрев (Филип Втори)-67, Авицена-253, Биотек-174, Систина-96, лабораторија Лаор-158, Синлаб-17, Ремедика-21, Плодност–18, Генеа–10, Никоб лаб-704, ВФВ Медикал-35, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.133.

Досега во земјата се направени вкупно 903.125 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 155.770, бројката на оздравени пациенти е 150.123, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 160.

Според епидемиолошките анализи, дистрибуцијата по градови во моментот е следна:

Скопје 68.698, Активни 58
Куманово 8.884, Активни 11
Прилеп 8.328, Активни 5
Тетово 7.278, Активни 38
Битола 6.310, Активни 6
Велес 5.474, Активни 2
Гостивар 5.185, Активни 4
Кавадарци 5.155, Активни 2
Охрид 5.021, Активни 11
Штип 4.960 Активни 0
Струмица 4.123, Активни 5
Струга 2.982, Активни 1
Кочани 2.792, Активни 0
Кичево 2.600, Активни 13
Гевгелија 2.195, Активни 0
Неготино 2.184, Активни 0
Свети Николе 1.524, Активни 0
Ресен 1.234, Активни 0
Крива Паланка 1.227, Активни 0
Радовиш 1.161, Активни 0
Берово 1.032, Активни 2
Делчево 973, Активни 0
Дебар 942, Активни 1
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести