7.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Почина Невенка Јурак, сопственичката на „Фими медија“

Најчитани вести

Во Загреб вчера почина Невенка Јурак, сопственичка на маркетинг-агенцијата „Фими медија“ и кообвинета со поранешниот хрватски премиер Иво Санадер во аферата наречена по нејзината агенција.

Адвокатот Крешимир Вилајтовиќ потврди дека по долга и тешка болест таа починала во болница во Загреб. Поради нејзината болест, од средината на минатата година, одложувано е повторното судење во случајот со „Фими медија“, како и изнесувањето на одбраната на Санадер, бидејќи таа сакаше да биде присутна на рочиштата и да ја изнесе својата верзија на настаните.

И на повтореното судење во случјот „Фими медија“ обвинителството го товари Санадер и неговите кообвинети дека учествувале во извлекување на околу 9,5 милиони евра од државните институции и фирми. Во случајот се обвинети и тогашни високи функционери на ХДЗ, меѓу кои благајничката и портпаролот на партијата.

Во март 2014 година Санадер и кообвинетите неправосилно беа осудени за корупција, по што „Фими медија“ беше укината како правно лице. Но таа пресуда „падна“ на Врховен суд, па компанијата „преживеа“, иако согласно пресудата, фирмата и сопственичката требаше да вратат околу два милиони евра имотна корист стекната на незаконски начин.

Во првата постапка Санадер беше осуден на девет години. Тој од почетокот ја отфрла вината, за разлика од повеќето коосуденици, вклучувајќи ја и Јурак, кои прво признаа вина, но на повтореното судење изјавија дека не се виновни.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести