32.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Почина модниот креатор Емануел Унгаро

Најчитани вести

Францускиот моден креатор Емануел Унгаро почина во Париз, во 86-та година од животот, соопшти неговото семејство.

Унгаро, еден од најпродуктивните креатори, е роден во Франција, но по потекло е од Италија. Тој својата позната модна марка ја основа во 1965 година. Занаетот го наследил од својот татко, кој му ја подарил првата машина за шиење. На 22 години почнал да работи за Кристијан Баленсијага.

Во 1988 се оженил со Лаура Бернабеи, со која ја доби ќерката Косима.

Погребот ќе биде денес во Париз.

Текстот Почина модниот креатор Емануел Унгаро е превземен од Reporter.mk

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com