-0.2 C
Skopje
Sunday, December 5, 2021

Почина д-р Александар Шиколе

Најчитани вести

По кратко и тешко боледување, почина истакнатиот професор д-р Александар Шиколе на 67 годишна возраст

Еден од најпознатите македонски нефролози беше редовен професор на Катедрата за интерна медицина и а сиот свој работен век го мина на Клиниката за нефрологија во Скопје, каде неколку години беше и директор.

Докторирал во 1994 година од областа на примената на еритропоетинот кај пациенти лекувани со ХД, проблематика на која континуирано работеше. Дома и во странство објавил над 250 труда од неговата специјалност. Како истакнат меѓународен експерт бил гувернер на Европското здружение за вештачки органи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com