7.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Почина американскиот режисер и глумец Мелвин ван Пиблс

Најчитани вести

Американскиот режисер и глумец Мелвин ван Пиблс, почина на 89 години. Веста ја објави неговиот син, исто така познат режисер и глумец Марио.

„Тато знаеше дека сликата на црнците вреди. Ако една слика вреди илјада зборови, тогаш колку вреди филмот? Ако сакаме да бидеме успешни, треба да се гледаме себеси како слободни. Вистинското ослободување не значи имитирање на менталитетот на колонизаторот. Тоа значи да се цени моќта, убавината и меѓусебната поврзаност на сите луѓе“, рече Марио.

Мелвин ван Пиблс има глумено во 44 филмови и телевизиски серии. Најмногу е познат по филмот Sweet Sweetback’s Baadasssss Song од 1971 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com