9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Потребна ви е само една состојка: Трик со кој вашите омилени обувки стануваат водоотпорни!

Најчитани вести

Сепак, за да ги одржувате нозете суви дури и за време на секојдневните дождови, нема потреба да давате големи суми пари на нов пар чевли, постои трик што ќе ги направи старите чевли водоотпорни за неколку минути.

Едноставно, набавете пчелин восок. Премачкајте ги чевлите со оваа мешавина и оставете ги да се исушат, а потоа избришете го вишокот со салфетка и подготвени сте за дождлив ден.

Трикот работи и кога станува збор за платнени чевли, затоа бидете подготвени така што ништо не може да ве изненади, но бидете внимателни – може да се случи платното да остане извалкано поради маснотии.

Кога ќе ги намачкате чевлите со пчелин восок, водата едноставно ќе се исцеди од нив, без апсорпција да доведе до влажни стапала и подоцнежни настинки.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести