4.8 C
Skopje
Tuesday, January 31, 2023

Потона товарен брод во Кинеското море, се трага по осум членови на екипажот

Најчитани вести

Јапонската и јужнокорејската крајбрежна стража трагаат по осум членови на екипажот на товарниот брод што во текот на ноќта потона во Кинеското Море, југозападно од Јапонија.

„Досега се спасени вкупно 14 членови на екипажот“, изјави утринава портпаролот на јапонската крајбрежна стража.

Единаесет од нив биле во несвест, соопшти јужнокорејската крајбрежна стража.

Националноста на спасените членови на екипажот не е позната. Тие биле пренесени до пристаништето Нагасаки, на југозападот на Јапонија. Џин Тиан, товарен брод регистриран во Хонг Конг, издаде SOS сигнал доцна навечер во вторникот по јапонско време.

На помош дојдоа три комерцијални бродови кои се нашле во близина.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести