Home » Потона преполн траект во близина на Индонезија

Потона преполн траект во близина на Индонезија

by Журнал.мк

Преполн траект потона кај индонезискиот остров Сулавези.

Загинаа 15 луѓе, а 19 се водат како исчезнати. Бродот пловел од Ланто кон Лагили, а несреќата се случила околу полноќ. Бродот бил предвиден за 20 патници, а превезувал 40. Ваквите несреќи се чести поради непочитување на безбедносните стандарди.

Во 2018 година, брод со околу 200 лица потона во езеро во Северна Суматра, при што загинаа 167 патници.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More