17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Постојат три типа на долготраен ковид, откриле научниците

Најчитани вести

Научниците ги истражувале карактеристиките на 1.459 пациенти со продолжен ковид, што авторите на студијата го дефинираат како чувство на симптоми најмалку 84 дена по инфекцијата.

Откриле, тврдат тие, дека луѓето со долгорочен Ковид може да се класифицираат во три основни групи.

Оние со невролошки симптоми како што се замор, зашеметеност и главоболки. Овие симптоми најчесто се наоѓаат кај луѓе инфицирани со алфа и делта варијанти.

Во втората група преовладуваат респираторни симптоми, вклучувајќи болка во градите и отежнато дишење. Ова најмногу го доживеале луѓе кои биле заразени со оригиналната варијанта на вирусот од Вухан.

Во третата група, симптомите се поразновидни и вклучуваат срцеви палпитации, болки во мускулите и промени на кожата, велат научниците од Кралскиот колеџ во Лондон.

„Податоците добиени од истражувањето јасно покажуваат дека долготрајниот ковид не е единствен, туку има неколку подтипови“, рече водечкиот автор д-р. Клер Стивенс.

„Разбирањето на предизвикувачките агенси и подтиповите може да помогне да се персонализира дијагнозата и третманот“, додаде таа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com