Home » Постигнат договор меѓу синдикатот и раководството на УЈП

Постигнат договор меѓу синдикатот и раководството на УЈП

by Журнал.мк

Синдикалците и раководството на УЈП си подадоа рака, вработените во Управата за јавни приходи од наредниот месец на своите сметки ќе добиваат повисоки плати за 30 проценти. Потпишан е колективниот договор меѓу „Солидарност“ и УЈП, за што е добиено позитивно мислење од Министерството за финансии.

На договорот му претходеа протести на вработените во УЈП и закана за генерален штрајк, што се закануваше да го парализира стопанството. Но, на крајот со помош на помирувачот, Илија Манасиев, се стигна до решение, прифатливо и за двете страни.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More