21.8 C
Skopje
Tuesday, June 15, 2021

ПОСТАРАТА генерација има повеќе шанса повторно да добие Ковид, а се знае и дефинитивно колку траат антителата

Најчитани вести

Една нова студија од Данска покажува дека повеќето луѓе кои имале Ковид 19 се заштитени од реинфекција најмалку шест месеци, но постарите луѓе се повеќе склони кон нови инфекции отколку помладите.

Истражувањето открило дека само 0,65 проценти од луѓето по втор пат биле позитивни на тестот, откако претходно биле заразени за време на првиот и вториот бран на пандемијата во Данска. Тоа е многу пониско од 3,27 проценти што беа позитивни на вирусот откако користеа многу попрецизни PCR тестови, бидејќи претходно беа негативни на брзиот тест.

Студијата открива дека луѓето постари од 65 години имаат само 47 проценти заштита од повторување на инфекцијата, во споредба со 80 проценти заштита кај помладите луѓе.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести