18.8 C
Skopje
Saturday, July 24, 2021

Последниот месец од животот го поминала со љубовникот со кого ја доживеала трагичната судбина, нивната приказна и денес ја интригира јавноста

Најчитани вести

Принцезата Дијана го помина последниот месец од својот живот со Доди Ал Фајед, кој почина заедно со неа, но тој не беше љубовта на нејзиниот живот.

Поминаа повеќе од 23 години од трагичната смрт на принцезата Дијана, но нејзиниот живот продолжува да ја интригира јавноста.

Со мажењето за британскиот престолонаследник Чарлс, таа го обележа кралското семејство како никој претходно, а снимките од нивната венчавка во 1981 година ги гледаа околу 750 милиони луѓе ширум Светот. Нејзиниот бурен брак со нејзиниот 13-години постар сопруг траеше до 1996 година и една од причините за разводот беше секако неговата љубовница Камила, за што зборуваше и самата Дијана во неславното интервју со новинарот Мартин Башир, кое беше емитувано на BBC во 1995 година во емисијата Панорама.

Кон крајот на нејзиниот брак со Чарлс, кога разводот сè уште не беше законски завршен, но парот живееше одделно, а Дијана започна серија љубовни врски со истакнати мажи од британската елита. Таа најде утеха кај дури седум љубовници кои ѝ помогнаа да го помине тој тежок период во нејзиниот живот, од кои двајца беа особено интересни за јавноста.

Најважниот љубовник на Дијана секако бил Хаснат Кан, истакнат лондонски лекар со кој принцезата поминала дури две години и се шпекулираше дека планираат венчавка. Принцезата, наводно, го опишала Кан како љубов на нејзиниот живот, а дека била сериозна докажува и фактот дека отишла на семејна посета на неговото семејство во Пакистан.

Врската траеше од 1995 до јуни 1997 година, па дури и принцот Чарлс ја одобри. Принцезата, наводно, му поставила ултиматум – или тој ќе ја објави својата врска јавно или ќе ја прекине целосно, а докторот очигледно не бил подготвен за медиумското внимание што го добивала Дијана во тоа време, па раскинале.

Дајана тогаш утеха најде кај египетскиот наследник Доди Ал Фајед, кој и беше најпознат, но и последен љубовник. Тие се сретнаа во палатата на неговиот татко и во јули 1997 година заедно заминаа на одмор. Не им требаше долго за нивните заеднички фотографии да го обиколат Светот бидејќи во тоа време папараците тргнаа по стапките на Дијана, а нејзиниот нов љубовник веќе беше интересен за јавноста поради неговите врски со холивудските убавици како Брук Шилдс и Виноне Рајдер . Луѓе блиски до принцезата подоцна тврдеа дека таа со Доди само за да го направи Хаснат љубоморен.

Последниот месец од животот Дијана го помина со Фајед, а и тој ја сподели нејзината трагична судбина. Утрото пред двајцата да бидат убиени во сообраќајна несреќа во тунел во Париз, папараците ги снимиле на неговата јахта, а потоа на интимна вечера во Риц во Париз. Фотографиите од лифтот во кој Дијана нежно го држи за рака Фајед само еден час пред да се случи несреќата, останаа засекогаш врежани во колективната меморија на обожавателите на принцезата.

Кога биле направени фотографиите, на среќната двојка имала само уште еден час живот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести