18.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Портпаролот на грчката Влада поднесе оставка

Најчитани вести

Поради семејни причини, портпаролот на грчката Влада и заменик-министерот Христос Тарандилис, вчера поднесе оставка од функцијата, но и понатаму останува пратеник од владејачката Нова демократија, јави дописничката на МИА од Атина.

Тарандилис во писмото со оставката до грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис вели дека „произлегле семејни причини, кои не му дозволуваат да продолжи да ја извршува должноста“, но и истакнува дека како пратеник ќе продолжи да биде „во првата линија во обидите за големите реформи што ќе ја променат земјата“.

За оставката на Тарандилис, реагираа од опозициската СИРИЗА, коментирајќи дека наместо да си замине министерката за култура Лина Мендони поради скандалот со педофилија со поранешниот директор на Националниот театар, оставка поднесе владиниот портпарол и додаваат дека „Тарандилис започна и време е да го следи и Мендони“.

Преку социјалните мрежи, Тарандилис ѝ одговори на СИРИЗА дека „произволно е толкувано неговото соопштение“ и објасни дека оставката не се должи на политички причини.

Функцијата владин портпарол ќе ја извршува алтернативната портпаролка Аристотелиа Пелони

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com