32.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Поранешниот љубовник на принцезата Дијана се огласи по 25 години: „Една од најатрактивните одлики на Дијана беше ранливоста“

Најчитани вести

Поранешната љубов на принцезата Дајана, угледниот кардиохирург Хаснат Кан, ја отвори душата по 25 години молк. Точно помина многу од познатото интервју на БиБиСи во кое новинарот Мартин Башир, според Кан, ја „изманипулирал“ покојната принцеза и ја „наполнил главата со ѓубре“.


Поранешната љубов на принцезата Дајана, кардиологот Хаснат Кан, за прв пат зборуваше за легендарното интервју на Би-Би-Си за „Панорама“ во кое принцезата Дајана се соблече гола пред милиони луѓе, домаќин на познатиот новинар Мартин Башир. Од тој ден поминаа 25 години, а Кан, кој започна врска со Дијана во 1995 година, пред прерано починатата принцеза официјално да се разведе од принцот Чарлс, сега реши да го коментира тој историски момент.

Кан тврди дека покојната Лејди Ди била „изманипулирана“ за време на познатото интервју за „Панорама“. Во ноември БиБиСи беше обвинет за фалсификување документи за да обезбеди разговор со принцезата, а сега Кан тврди дека Башир ја искористил Дајана.

‘Една од нејзините најатрактивни особини беше ранливоста. Затоа јавноста беше толку привлечена од Дијана. Подоцна сфатив дека Мартин ја насочи својата ранливост и го искористив тоа “, изјави Кан.

‘Тој беше многу убедлив со Дијана. Трикот беше дека тој е од Би-Би-Си, тој беше угледен, па дури и многу побожен. Но, тој и ја наполни главата со ѓубре “, рече Кан, кој е познат по својот неподготвен јавен изглед и многу приватниот живот. Славниот лекар ретко зборуваше јавно за неговата врска со Дијана, но сега имаше потреба да ја предупредува јавноста за неправдата направена на Дијана.


Во едно интервју, Кан откри како Дајана, откако разговарала со Башир, почнала да верува дека принцот Чарлс имал афера со дадилката на неговите синови, Тиги Леџ-Бурк и како тоа ја прави параноична. Откако се сретна со Башир заедно со Дијана во еден паб, Кан се обиде да ја предупреди принцезата да биде претпазлива.

Скоро од самиот почеток тој почна да ми ги поставува најдиректните лични прашања во врска со Дијана и нашата врска. Зошто не се венчавме? Кога ќе се жениме? Такви работи “, рече тој. ‘Имаше нешто во него што не ми се допаѓаше. И реков да биде внимателна со него. Секако дека не сум наивен. Знаев дека има дел од Дијана кој сака да даде интервју, но моето прашање е – ако Мартин Башир не ја убедуваше, дали некогаш ќе го стореше тоа? ’,

Блиска пријателка на принцезата Дајана, Роза Монктон, која ја избра Дијана за кума на нејзината ќерка, за Дејли Меил порано изјави дека верува дека интервјуто на Би-Би-Си придонело за прераната смрт на принцезата. Монктон напиша дека интервјуто за Би-Би-Си било „непочитувано спроведено и дека веројатно го сменило текот на историјата“, осврнувајќи се на одлуката на Дајана да поведе постапка за развод против неа и Чарлс.

„Со таа одлука, Дијана ја загуби својата кралска титула“, рече тогаш Монктон.

‘Да ја задржеше титулата, сè уште ќе беше под заштита на кралското семејство за време на нејзиниот престој во Париз на 31 август 1997 година. И скоро сигурно немаше да заврши во неспособни раце на пијан возач кој работеше за Мохамед Ал Фајед, кој во тоа време беше сопственик на хотелот Риц каде вечераа Дијана и неговиот син Доди ‘, заклучила таа.

Кан присуствуваше на погребот на Дајана во опатијата Вестминстер во септември 1997 година. Тој беше тој кој и соопшти на полицијата во 2004 година дека се сомнева дека Дијана е бремена за време на несреќата, бидејќи отсекогаш пиела контрацептивни средства. Во март 2008 година, Кан призна дека тој и Дијана размислувале за венчавка.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com