10.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Поранешниот државен обвинител, Зврлевски, сведочеше за „27-ми април“

Најчитани вести

За случајот „организатори на 27 – ми април“ денеска сведочеше поранешниот државен обвинител, Марко Зврлевски. Тој беше повикан по предлог на поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски. Зврлевски рече дека немал средби со Атанасовски додека бил на чело на тајната полиција, туку порано додека бил доректор на Агенцијата за финансиско разузнавање.

Осудениот Александар Василевски – Нинџа во минатото при своето сведочење за организацијата за крвавиот 27 – ми април, тврдеше дека присутен во штабот на ВМРО – ДПМНЕ во критичниот ден бил и Зврлевски. Како организатори, освен Владмир Атанасовски, обвинети се и поранешниот спикер Трајко Вељаноски и екс-министрите Миле Јанкиески и Спиро Ристовски.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести